Producenci
Promocje
Karabinek GP R15M Tłokowy 14,5" .223 Rem
Karabinek GP R15M Tłokowy 14,5" .223 Rem

9 500,00 zł

Cena regularna: 9 900,00 zł

Pistolet CZ P-10 S OR 9x19 mm
Pistolet CZ P-10 S OR 9x19 mm

2 999,00 zł

Cena regularna: 3 300,00 zł

szt.
Pistolet VIS 100 M1 CA 9x19 mm
Pistolet VIS 100 M1 CA 9x19 mm

3 999,00 zł

Cena regularna: 4 250,00 zł

Pistolet RIA TAC ULTRA FS Combo 9x19/22 TCM
Pistolet RIA TAC ULTRA FS Combo 9x19/22 TCM

4 999,00 zł

Cena regularna: 5 490,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Chcesz nosić broń palną?
Chciałbyś nosić broń palną?

Noszenie broni a prawo w Polsce

A więc chcesz nosić broń palną? Zastanawiasz się, czy i jak to robić? Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł, sami to robimy i chętnie pomożemy. Uważamy po prostu, że świadome, dojrzałe społeczeństwo to uzbrojone społeczeństwo a więc idziemy z duchem powiedzenia "lepiej mieć i nigdy nie użyć, niż nie mieć i potrzebować". Zanim jednak dojdziemy do aspektów technicznych, treningowych czy sprzętowych, porozmawiajmy o polskim prawie w tym zakresie. Zacznijmy od przytoczenia definicji noszenia wg obowiązującej ustawy o broni i amunicji z 1999 roku, :

"W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń."

Stety/niestety dla typowego cywila nie każde pozwolenie w w/w Ustawie pozwala na "przemieszczanie się załadowanej broni przez osobą posiadającą broń". W praktyce pozwalają na to dwa rodzaje, tj. sportowe i do ochrony osobistej. To drugiej jest praktycznie nieosiągalne, ponieważ Ustawa po pierwsze wymaga "stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenie życia, zdrowia lub mienia" co jest wysoce umowne i właśnie dlatego po drugie daje Wydziałowi Postępowań Administracyjnych w Policji i samemu Komendantowi swobodę w decyzyjności w tym zakresie, czyli uznaniowość  w rękach urzędnika/funkcjonariusza. Ten pierwszy rodzaj pozwolenia, tj. do celów sportowych, jest zerojedynkowy, tzn. jeśli należysz do klubu strzeleckiego o charakterze sportowym, zdajesz egzamin na patent (a w rezultacie dostajesz licencję zawodniczą) i przechodzisz z powodzeniem badania lekarskie to organ administracyjny odmówić pozwolenie nie może (a przynajmniej w teorii). Więcej na temat rodzajów pozwoleń i sposobu ich uzyskania tutaj

Mając więc pozwolenie do celów sportowych na broń krótką, możemy (z pewnymi wyłączeniami) nosić broń w sposób, o którym mówi Ustawa o broni i amunicji. Potrzebujemy jedynie chcieć a następnie dobrać odpowiedni sprzęt. Naszym zdaniem brakuje jeszcze jednego elementu w tej układance. Oczywiście mowa o szkoleniu, którego owszem ustawa nie wymaga, ale noszenie broni to w najczystszej postaci odpowiedzialność. Warto jest więc rozejrzeć się za dobrym kursem, w ramach którego nauczymy się odpowiedniej praktyki i dobrych solidnych podstaw do późniejszego trenowania bezpiecznego i szybkiego dobywania broni w zaciszu własnego domu. Z pozoru wydaje się nic trudnego wyjąć sprawnie broń z ukrycia (którego prawo w Polsce wymaga), ale uwierzcie nam na słowo - bez trenowania można się zdziwić, ile rzeczy może pójść nie tak. Dodajmy do tego silny stres w sytuacji zagrożenia życia i mamy gotową receptę na nieumyślne postrzelenie siebie albo kogoś przypadkowego. 


Kabura do skrytego noszenia broni

Nie bądź jak ten człowiek ze zdjęcia powyżej. Jak się zdecydujesz na noszenie, nie rób tego po prostu w spodniach (o trzymaniu palca na spuście nie wspomnę), zainwestuj przede wszystkim w dobrą, bezpieczną kaburę do noszenia. Dobra kabura to taka, która zachowuje odpowiednią sztywność zwłaszcza w obrębie kabłąka spustowego, by nie dopuścić do odkształcenia się i nieświadomego "wpuszczenia" w tym miejscu obcych ciał jak koszula czy pasek a tym samym oddania nieplanowanego strzału. Dobra kabura to również odpowiednio dopasowana forma do posiadanego pistoletu, by podczas intensywnego ruchu, biegu, szamotaniny z napastnikiem itp. pistolet z niej samoistnie nie wypadł. I tu wyraźnie widać producentów tańszych rozwiązań od tych może droższych, ale nie oszczędzających na stosowanych w produkcji maszynach.

Do noszenia polecamy przede wszystkim kabury typu IWB (Inside the Waistband) w wersji hybrydowej, tj. od strony spodni wykonane ze sztywnego kydexu, od strony ciała zaś z komfortowej i miłej w dotyku skóry. Takie rozwiązanie gwarantuje nam absolutnie najważniejsze bezpieczeństwo noszenia jak i maksymalną możliwą wygodę, by broń nam nie przeszkadzała w codziennych czynnościach a w rezultacie byśmy chcieli ją nosić. Niewygodna kabura plus źle dobrana broń to w prostej linii broń w szafie a nie przy sobie, a nie o to nam chodziło, prawda? W naszej ofercie jak się domyślasz, skupiamy się tylko na sprawdzonych producentach, którzy mają świadomość priorytetu tego elementu i oferują tylko porządne rozwiązania. 

Wraz z kaburą bardzo ważnym elementem jest też miejsce noszenia. To, że ma być w ukryciu to już wiemy, ale "na której godzinie" to już kwestia osobista. Mając więc odpowiednie pozwolenie, broń i kaburę zanim się zdecydujesz wyjść na ulicę warto odbyć szkolenie w tym zakresie ale jeszcze wcześniej znaleźć "swoje" miejsce noszenia. Może to być na godzinie trzeciej, innym bardziej pasuje szósta a jeszcze innym w tzw. appendixie (godzina dwunasta). My mamy swoje uwagi i spostrzeżenia po kilkuletnim noszeniu, chętnie się z nimi podzielimy w naszym Salonie Broni.

Odpowiedni pistolet do noszenia

Zwróć uwagę, że najpierw napisaliśmy o kaburze i był ty zabieg celowy. Naszym zdaniem jej odpowiedni dobór jest nawet ważniejszy niż sama broń. Dziś praktycznie nie ma złych producentów broni palnej, niemal wszyscy mają w ofercie mniej lub bardziej ale zawsze przynajmniej dobrą broń do noszenia. W tej materii wybór padnie bardziej w zakresie osobistych preferencji, budowy ciała, ilości pożądanej amunicji, sposobu działania mechanizmu spustowego itp. Jedynym praktycznie ograniczeniem z zakresu bezpieczeństwa jest obecność blokady iglicy, która zabezpiecza przed niekontrolowanym wystrzałem w przypadku np. upuszczenia broni, a której często nie ma w konstrukcjach sportowych.


Naszym zdaniem warto skupić swoją uwagę przede wszystkim na odpowiednim rozmiarze broni, którą chcemy nosić. Jest taka złota zasada, by nosić broń największą, jaka jest dla nas w noszeniu komfortowa i jest to naszym zdaniem bardzo dobre podejście. Większa broń to pewniejszy chwyt, łatwiejsze radzenie sobie z odrzutem, celniejsze strzelanie. Mniejsza broń to większa wygoda noszenia i mniej uwierania w codziennych czynnościach. Naszym celem jest znalezienie odpowiedniego kompromisu. Warto jest nas odwiedzić i popróbować różnych rozwiązań bo co idealne dla mnie czy kolegi nie musi być idealne dla Ciebie. Każdy z nas jest trochę inaczej zbudowany a to właśnie szczegóły i różnice indywidualne powodują, że jednemu będzie lepiej z subkompaktem jak HS H11, Sig Sauer P365 czy Glock 43X a inny będzie wolał nosić konstrukcję kompaktową, jak choćby Glock 19 czy CZ P10C.


Latarka do pistoletu - czy to ma sens?

Innym tematem jest latarka - czy warto ją nosić? Warto o tym zdecydować przed zakupem kabury, ponieważ ta musi być dopasowana do broni albo do broni z  podwieszoną latarką. Niestety nie mamy w ofercie i nie polecamy kabur, które pasują do broni z i bez latarki. Natomiast wracając do samego dylematu - naszym zdaniem broń do noszenia zdecydowanie z latarką. Zanim oddamy strzał w kierunku zagrożenia najpierw musimy je poznać. Wyobraźmy sobie taką sytuację w warunkach ograniczonego oświetlenia, gdzie po prostu nie widzimy przeciwnika. Czy możemy z całą pewnością i odpowiedzialnością dobyć broni i oddać strzał? Pierwszym etapem przed strzałem powinna być identyfikacja zagrożenia. Inną kwestią jest fakt, że dobra i mocna latarka to również bardzo skuteczny sposób samoobrony. Przy odpowiednim oślepieniu napastnika być może żadne strzały nie będą potrzebne, by odeprzeć "bezpośredni, bezprawny atak na jakiekolwiek dobro chronione prawem" (Art.  25. §  1 Kodeksu Karnego).


Czy kolimator jest potrzebny?

Temat kolimatora na broni do noszenia jest dość dyskusyjny. Z jednej strony kolimator sam w sobie przyspiesza proces celowania (choćby dlatego, że eliminujemy 3 punkty ostrości na rzecz jednego), z drugiej zaś strony powiększa rozmiary broni tym samym być może zmniejszając komfort jej noszenia, wymaga zadbania o stan naładowania i na koniec trzeba go kupić za bilety NBP. Biorąc pod uwagę przeciętną sytuację ratowania życia a więc odległości do ok. 10 metrów, duża dynamika następujących po sobie wydarzeń oraz towarzyszące silne wzburzenie nie ma mowy precyzyjnym strzelaniu. Zasadność kolimatora do tego typu celów zostawiamy użytkownikom, ponieważ sami dostrzegamy tyle samo zalet co wad tego rozwiązania. 

 

Czy amunicja ma znaczenie?

My tu rozmawiamy o wszystkim a nie o tym, co faktycznie "leci" w kierunku zagrożenia. Czy rodzaj amunicji ma znaczenie? Na strzelnicy, po przebiciu papieru pocisk ląduje w kulochwycie, jego rodzaj więc nie ma większego znaczenia. Kupujemy raczej najtańszą, która trzyma parametry, nie brudzi zanadto a broń się na niej nie zacina. W broni przeznaczonej do noszenia używamy tylko i wyłącznie amunicji tzw. "grzybkującej" typu JHP (Jacketed Hollow Point), która zwiększając swoją objętość podczas penetracji powinna zostać i oddać całą swoją energię w celu a nie spenetrować całość i dalej kierować się w nieznanym nikomu celu, jak robi to najtańsza pełnopłaszczowa FMJ (Full Metal Jacket). Pamiętaj, jako strzelcy jesteśmy odpowiedzialni za każdy oddany przez nas strzał. 
 

Tak zupełnie na koniec, niezależnie od wszystkiego szczerze życzymy Ci, żeby ta skrupulatnie wybrana, wymarzona broń palna podczas noszenia zawsze została w swojej kaburze. Gdyby jednak doszło do sytuacji, gdy pada strzał - serdecznie zapraszamy do strony szkoleniowców od Z-TAC, gdzie w ramach wpisu "OBRONA KONIECZNA PO UŻYCIU BRONI" można zaczerpnąć sporo przydatnych podpowiedzi. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl