Producenci
Promocje
Karabinek WBP Jack AKMS 7,62x39mm
Karabinek WBP Jack AKMS 7,62x39mm

5 400,00 zł

Cena regularna: 5 850,00 zł

szt.
Karabinek POF Renagade Plus cal. 5,56 NATO / .223 Rem 10,5"
Karabinek POF Renagade Plus cal. 5,56 NATO / .223 Rem 10,5"

10 900,00 zł

Cena regularna: 11 900,00 zł

Karabinek GP R15M Tłokowy 14,5" .223 Rem
Karabinek GP R15M Tłokowy 14,5" .223 Rem

9 500,00 zł

Cena regularna: 9 900,00 zł

szt.
Pistolet CZ P-10 S OR 9x19 mm
Pistolet CZ P-10 S OR 9x19 mm

2 999,00 zł

Cena regularna: 3 300,00 zł

szt.
Pistolet VIS 100 M1 CA 9x19 mm
Pistolet VIS 100 M1 CA 9x19 mm

3 999,00 zł

Cena regularna: 4 250,00 zł

szt.
Pistolet RIA TAC ULTRA FS Combo 9x19/22 TCM
Pistolet RIA TAC ULTRA FS Combo 9x19/22 TCM

4 999,00 zł

Cena regularna: 5 490,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Jak uzyskać pozwolenie na broń palną w Polsce?
Jak uzyskać pozwolenie na broń palną w Polsce?

Jak uzyskać pozwolenie na broń palną w Polsce?

W Polsce co raz więcej osób wyraża chęć posiadania broni palnej w domu. Na chęciach nie poprzestajemy, ponieważ zauważalnie i z roku na rok zwiększa się ilość osób zdobywających dostępne w naszym kraju pozwolenia i w rezultacie nabywa broń palną do własnych potrzeb. Są różne przyczyny takiego stanu rzeczy jak chęć realizacji swojego hobby, ułatwiona od kilku lat droga do uzyskania pozwolenia, jej wbrew pozorom łatwość, co raz większy wybór poszukiwanej i wymarzonej broni, ale jedną z ważniejszych jest z pewnością sytuacja za naszą wschodnią granicą. 

Osoba chcąca zdobyć takie pozwolenie w pierwszej kolejności musi spełnić następujące warunki:

  • musi mieć ukończone 21 lat

  • stałe miejsce zamieszkania w Polsce

  • posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych

  • przejść pomyślnie badania lekarskie (w tym psychologiczne i psychiatryczne) 

  • uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania

  • nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.

 

Jeśli spełniamy wszystkie w/w wymagania, możemy przystąpić do wybrania drogi do uzyskania pozwolenia. Mając na uwadze obecnie panujące w Polsce przepisy (na dzień 23 września 2022 roku) jak i zdecydowanie najczęściej wybierane przez Polaków pozwolenia na broń palną możemy wyróżnić dwie drogi: 

Pozwolenie do celów sportowych - droga łatwiejsza, trwa dłużej

Pozwolenie do celów sportowych wymaga w pierwszej kolejności zapisania się do odpowiedniego (najlepiej lokalnego, sprawdzonego) klubu strzeleckiego o charakterze i statucie sportowym (najlepiej również kolekcjonerskim), co związane jest oczywiście z przesłaniem niezbędnych danych oraz opłaceniem składki członkowskiej. Po zapisaniu odbywamy tzw. staż, który trwa 3 miesiące i w trakcie którego możemy już przygotowywać się przede wszystkich z teorii jak i praktyki (i tu kłania się Ustawa o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku, wybrane przepisy sportu strzeleckiego oraz rozporządzenia: 

- Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000r. (Dz. U. Nr 19 poz. 241) w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią;

- Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1224) w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji

- Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2000r. (Dz. U. Nr 31 poz. 390) w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego;

oraz dodatkowo znajomości przepisów Kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią.

 

Po odbyciu stażu, znając już wymagane przepisy możemy zapisać się do szkolenia przygotowującego nas do egzaminu na patent strzelecki. Mając ze swojego klubu dokument potwierdzający odbyte szkolenie możemy przy wykorzystaniu strony PZSS (Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego) zapisać się na egzamin na patent strzelecki. Polecamy przygotować się na kursie i zapisać się na egzamin na patent ze wszystkich trzech rodzajów broni palnej, czyli pistoletu, karabinu oraz strzelby. Egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Po zdaniu teorii (test jednokrotnego wyboru i tu uwaga - w/w przepisy musimy znać bardzo dobrze, pomagają w tym dostępne w sieci testy przygotowawcze) przechodzimy do praktyki, gdzie kolejno oddajemy strzały ze wskazanych rodzajów broni palnej. Tu warunkiem zdania jest przede wszystkim zachowanie wszystkich wymogów bezpieczeństwa podczas posługiwania się bronią palną (podstawa BLOS) oraz skupienie na tarczy, które ocenia odpowiednia komisja. Najczęściej egzamin przebiega w bardzo miłej atmosferze, wśród ludzi sobie znanych choćby z klubu i sprzyjających nam i idei powiększenia liczebności strzelców sportowych w naszym kraju i dopóki nie zrobimy czegoś niezgodnego z wymogami strzelnicy i pokażemy, że umiemy bezpiecznie posługiwać się bronią na stanowisku strzelniczym - powinniśmy pomyślnie zdać egzamin. Oczywiście skupienie też się liczy ;)

Po zdaniu egzaminu na patent strzelecki wysyłamy wniosek do PZSS o uzyskanie licencji sportowej. Mając licencję sportową możemy przystąpić do odbycia niezbędnych badań lekarskich a po wszystkim, mając już komplet dokumentów wysyłamy je do naszego regionalnego Wydziału Postępowań Administracyjnych w Policji z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych. Podstawą jest ważna przesłana w postaci uzyskania licencji sportowej PZSS. I tu uwaga - mając na uwadze ograniczoną ilość otrzymanych w pozwoleniu tzw. promes (dokumentów upoważniających do zakupu sztuki broni) i chcąc mieć ich oczywiście więcej niż mniej warto jest wnioskować o dwa pozwolenia:

- pozwolenie do celów sportowych

- pozwolenie kolekcjonerskie do celów sportowych 

 

Pozwolenie do celów kolekcjonerskich - droga trudniejsza, trwa szybciej

W tym przypadku również musimy się w pierwszej kolejności zapisać do klubu strzeleckiego, który ma statut klubu kolekcjonerskiego. Opłacając składkę, a więc będąc już członkiem, możemy praktycznie tego samego dnia złożyć w swoim regionalnym Wydziale Postępowań Administracyjnych Policji wniosek o wydanie pozwolenia do celów kolekcjonerskich. W tym przypadku cała droga (z wyjątkiem badań lekarskich) odbywa się tak naprawdę z udziałem odpowiednich organów Policji. Tam zdajemy egzamin teoretyczny (ten sam zakres, co w drodze do celów sportowych, z wyłączeniem przepisów sportowych) a po jego zdaniu - egzamin praktyczny, który nie ukrywam jest obarczony sporo większym stresem, ponieważ na ogół policjantom nie specjalnie zależy na naszym zdaniu (są oczywiście wyjątki) i raczej nie możemy liczyć na pomoc z ich strony. Oni ustawowo muszą odbyć z nami egzamin, ale jego przebieg i wynik zależy już tylko od nas. W tym przypadku bowiem liczy się, oczywiście oprócz bezpiecznego posługiwania się z bronią, również nasza umiejętność rozebrania wybranych sztuk broni (nigdy nie wiemy, co będzie) oraz w zakresie strzelania - co zastanawiające nie skupienie a odpowiednie punkty na tarczy. Po zdaniu egzaminu praktycznego możemy wnioskować o wydanie pozwolenia do celów kolekcjonerskich.  

Mając już w rękach decyzje administracyjną, jaką jest wydanie pozwolenia do celów, możemy zawnioskować o wydanie uprzednio zgłaszanych promes, mając zaś promesy możemy wreszcie nabyć broń palną. Na tym etapie warto jest udać się do dobrego sklepu, w którym sprzedawca doradzi, wskaże, podpowie, by nasze zakupy były możliwie jak najlepiej zrealizowane. Pamiętajcie, że broń po zakupie musimy zarejestrować w WPA w ciągu 5 dni, musimy także trzymać ją w szafie S1 i w razie wizyty dzielnicowego - okazać ją do kontroli. Życzymy udanego użytkowania i frajdy ze strzelania ze swojej upragnionej broni palnej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl