Producenci
Promocje
Karabinek GP R15M Tłokowy 14,5" .223 Rem
Karabinek GP R15M Tłokowy 14,5" .223 Rem

9 500,00 zł

Cena regularna: 9 900,00 zł

Pistolet CZ P-10 S OR 9x19 mm
Pistolet CZ P-10 S OR 9x19 mm

2 999,00 zł

Cena regularna: 3 300,00 zł

szt.
Pistolet VIS 100 M1 CA 9x19 mm
Pistolet VIS 100 M1 CA 9x19 mm

3 999,00 zł

Cena regularna: 4 250,00 zł

Pistolet RIA TAC ULTRA FS Combo 9x19/22 TCM
Pistolet RIA TAC ULTRA FS Combo 9x19/22 TCM

4 999,00 zł

Cena regularna: 5 490,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Bipod do strzelania długodystansowego - na co zwrócić uwagę?
Bipod do strzelania długodystansowego - na co zwrócić uwagę?

   Solidny dwójnóg jest niezbędnym elementem wyposażenia do strzelania na duże odległości. Ze względu na swoją pozornie prostą - wręcz trywialną - naturę, często jest kupowany bez przemyślenia i staje się punktem frustracji dla wielu strzelców. Źle dobrane dwójnogi: łamią się, poluzowują, a nawet odpadają; dwójnogi, które są o wiele za wysokie, a także dwójnogi zakupione w nocy bez przemyślenia z niewłaściwym systemem mocowania do karabinu.

Aby uniknąć tych typowych problemów, oto kilka kluczowych punktów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie dwójnogu do strzelania precyzyjnego.

Przeznaczenie

   W strzelectwie precyzyjnym dwójnóg służy do stworzenia stabilnej platformy strzeleckiej w pozycji leżącej (na brzuchu). Są one lekkim, przenośnym odpowiednikiem strzelania z ławki lub worków z piaskiem. Używany w połączeniu z tylnym workiem ściskającym, karabin jest podparty przy prawie zerowej ingerencji strzelca. Ponieważ każde napięcie mięśni może przełożyć się na chybienie nawet na umiarkowanych dystansach, odpowiednie podparcie karabinu pozwala strzelcowi leżeć za bronią w zrelaksowanej pozycji i oddawać solidne trafienia na duże odległości.

Długości nóżek

   Komfort i stabilność w pozycji leżącej to kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie dwójnogu o odpowiedniej długości.

Bipod o wysokości 5 lub 6 cali jest idealny dla większości strzelców. Większość wysokiej jakości dwójnogów ma pewną regulację długości, na przykład 6-9 cali, co pozwala dostosować wysokość do nierównych powierzchni, grubych kurtek i strzelania pod dużym kątem. Pamiętaj, że zawsze możesz dodać długość do dwójnogu, który jest nieco za krótki; ale prawie niemożliwe jest skrócenie dwójnogu, który jest za długi.

Jaka wysokość jest wystarczająca?

   Większość dwójnogów ma nogi o regulowanej wysokości, więc kluczową kwestią jest ustalenie minimalnej i maksymalnej wysokości, jaką oferuje dwójnóg do karabinu.

Twoja budowa fizyczna i przeznaczenie dwójnogu będą miały wpływ na wybór długości nóg. Ktoś, kto stoi na strzelnicy i strzela z przygotowanego punktu, nie będzie potrzebował wysokiego dwójnogu. Jednak myśliwy, który musi leżeć na nierównym podłożu, na zboczu lub strzelający w wysokiej trawie, będzie potrzebował większego przedłużenia i całkowitej wysokości. Używana kombinacja karabinu i lunety również będzie miała wpływ.

Wysokość nóg od 6" do 9" nie jest tak przydatna, gdy podłoże jest nachylone w górę lub w dół, a trawa lub inne liście wymagają oczyszczenia. A więksi strzelcy mogą uznać, że dwójnóg siedzi zbyt nisko, nawet na płaskim terenie z nogami na pełnym wyciągnięciu.

Bipody rozciągające się od 9" do 13", będą lepszym wszechstronnym wyborem w terenie. Wadą jest to, że mogą być nieco zbyt wysokie, aby używać ich z idealnie płaskiego punktu strzelania na równym terenie, a mniejsi strzelcy mogą mieć z nimi trudności.

Materiały

   Podobnie jak w przypadku innych części do karabinów, w dziedzinie dwójnogów istnieje wiele śmieci. Niedrogi dwójnóg może wyglądać tak samo jak jego droższe odpowiedniki, ale słabe materiały i słaba konstrukcja mogą pogorszyć stabilność i sprawić, że dwójnóg będzie prawie bezużyteczny. Szukaj wysokiej jakości aluminium, wymiennych i serwisowalnych części oraz producentów o wieloletniej reputacji w zakresie jakości.

Montaż

   Większość dwójnogów jest zaprojektowana tak, aby można je było zamontować do krętlika zawiesia, systemu szyn Picatinny albo do M-LOKa na kolbie lub podwoziu. Nigdy nie kupuj dwójnogu, który montuje się bezpośrednio do lufy. To, który styl kupisz, będzie w dużej mierze zależeć od kolby lub podwozia karabinu: Jeśli masz tylko krętlik, upewnij się, że masz dwójnóg, który będzie prawidłowo zamontowany i naprężony; jeśli masz dostępną szynę Picatinny, ta opcja zapewni ci dodatkowy kontakt z powierzchnią, stabilność boczną, trwałość i możliwość szybkiego demontażu dwójnogu w razie potrzeby. Jeśli masz karabin i dwójnóg z niedopasowanymi mocowaniami, możesz użyć adaptera.

Dostosuj i pokonaj

   Załóżmy, że masz dwa lub więcej karabinów z różnymi mocowaniami przedniej części i chcesz zamontować dwójnóg do karabinu na każdym z nich. Jedną z opcji byłby zakup dedykowanego dwójnogu dla każdego karabinu, ale to trochę niepotrzebny wydatek.

Zamiast tego można użyć adaptera, co oznacza, że wystarczy kupić jeden dwójnóg i dzielić go między wszystkie karabiny.

Możesz uzyskać adapter do konwersji dwójnogu z krętlikiem do zawiesia, tak aby można go było zamontować na szynie Picatinny, i podobnie możesz uzyskać adapter, który pozwoli ci zamontować dwójnóg z mocowaniem Picatinny do karabinu z krętlikiem do zawiesia w przedniej części.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl