Producenci
Promocje
Pistolet HS Produkt SF19 3.8 Black 9x19 mm
Pistolet HS Produkt SF19 3.8 Black 9x19 mm

3 240,00 zł

Cena regularna: 3 600,00 zł

szt.
Pistolet HS PRODUKT SF19 4.5 RDR (Optics Ready) 9x19 mm
Pistolet HS PRODUKT SF19 4.5 RDR (Optics Ready) 9x19 mm

3 240,00 zł

Cena regularna: 3 600,00 zł

szt.
Karabinek Taurus T4 Classic cal. 223REM/5,56 14,5"
Karabinek Taurus T4 Classic cal. 223REM/5,56 14,5"

5 200,00 zł

Cena regularna: 5 700,00 zł

szt.
Karabin Savage MSR-15 Recon 2.0  .223Rem/5.56x45 mm
Karabin Savage MSR-15 Recon 2.0 .223Rem/5.56x45 mm

6 600,00 zł

Cena regularna: 7 250,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Jakie ochronniki słuchu na strzelnicę wybrać? Zatyczki, aktywne czy pasywne?
Jakie ochronniki słuchu na strzelnicę wybrać? Zatyczki, aktywne czy pasywne?

Jeśli zamierzasz być stałym bywalcem strzelnicy to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego że przyda Ci się para ochronników słuchu. Ciągłe wystrzały z broni i towarzyszące im huki są źródłami hałasu o dużej intensywności więc długotrwałe narażanie się na jego działanie może przynieść negatywne skutki zdrowotne. Mając tylko jeden słuch, warto dbać o jego stan. Kluczem jest wybór właściwego sprzętu ochronnego. Jakie zatem zastosować ochronniki słuchu do strzelania, aby zachować doskonały słuch na długie lata?

 

Dlaczego potrzebuję ochronników słuchu podczas strzelania?

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że ochronniki słuchu mają za zadanie chronić nasz słuch. Jeśli chodzi o ochronniki słuchu do strzelania, to służą one do zabezpieczenia naszych uszu podczas ćwiczeń strzeleckich. Możemy zauważyć, że ochronniki słuchu są niezbędnym środkiem w sytuacjach nietypowych. Na co dzień nie używamy ich, gdyż poruszamy się w naturalnym dla nas otoczeniu. Jednak ciągły huk i odgłosy strzałów nie należą do codziennych doświadczeń naszych uszu. Ochronniki słuchu do strzelania są więc niezbędne, aby nasz słuch mógł przetrwać te nietypowe warunki. Dzięki nim strzelnica staje się miejscem przyjemności i rozrywki, a nie źródłem stopniowej utraty słuchu, ewentualnych schorzeń, bólu głowy i obciążenia portfela po wizytach u lekarzy specjalistów.

 

Jak dobrać ochronniki słuchu?

Nie ulega wątpliwości, że każdy użytkownik powinien podejść indywidualnie do doboru ochronników słuchu dla siebie, szczególnie w kontekście strzelnic. Kluczowe jest, aby były wygodne podczas strzelania. Dla użytkowników broni krótkiej rodzaj ochronników nie ma dużego znaczenia, jednak dla miłośników broni długiej ważne może być dopasowanie wielkości i kształtu tak aby nie przeszkadzał podczas mierzenia i strzelania. Istotnym czynnikiem jest również czy strzelamy indywidualnie czy w grupie – dla większych grup aktywne ochronniki ułatwią komunikację. Natomiast na polowaniu, szczególnie podczas poruszania się po terenie, mogą być przydatne profesjonalne zatyczki.

 

Jaki rodzaj ochronników będzie dla mnie odpowiedni

Skoro już zrozumieliśmy, że ochrona naszego słuchu jest istotna, możemy rozważyć, jakie opcje są dostępne. Tutaj wybór nie jest jednoznaczny, jak to było w przypadku konieczności posiadania ochronników słuchu. Każdy ma swoje indywidualne preferencje, więc znalezienie idealnego rozwiązania dla wszystkich jest wyzwaniem. Na szczęście na rynku dostępna jest różnorodna oferta produktów, więc każdy może znaleźć coś odpowiedniego.

Pasywne ochronniki słuchu

Pasywne zabezpieczenia słuchu, takie jak absolutnie najpopularniejsze Peltor Bull's Eye I, są użyteczne nie tylko podczas strzelania, ale także podczas polowań. Gwarantują skuteczną ochronę słuchu, są też lekkie, kompaktowe i wygodne w użytkowaniu. Konstrukcja tego typu ochronników pozwala na całkowite schowanie ucha wewnątrz komory zabezpieczającej przed nadmiernym hałasem. Na rynku dostępne są modele o różnych rozmiarach muszli, które, zauważalnie, wpływają na poziom tłumienia, co można zauważyć obserwując personel obsługi lotniskowej, korzystający z większych modeli.

 

Aktywne ochronniki słuchu

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które można zastosować na strzelnicy, są aktywne ochronniki słuchu. Potrafią efektywnie tłumić dźwięki przekraczające 85 decybeli, nie zakłócając jednocześnie swobodnej rozmowy z towarzyszem podczas strzelania czy polowania na dzikiego zwierza. Na rynku dostępne są różnorodne opcje, zaczynając od modeli Impact Sport, przez najpopularniejszą średnią wyższą Sporttac od 3M PELTOR po topowe Sordin, dostosowanych do różnych budżetów.

Aktywne zabezpieczenia słuchu umożliwiają amplifikację dźwięków, które nie stanowią zagrożenia. Po wyłączeniu elektroniki funkcjonują jak standardowe, pasywne ochronniki słuchu. Natomiast po jej włączeniu umożliwiają płynną komunikację z innymi uczestnikami na strzelnicy.

W aktywnych ochronnikach słuchu zintegrowany jest mikrofon, który podczas włączenia przechwytuje dźwięki i transmituje je za pośrednictwem niewielkiego głośniczka zamontowanego w muszli. To pozwala na swobodną rozmowę bez konieczności ciągłego zdejmowania i zakładania ochronników podczas strzelania.

 

Zatyczki również dają radę

To proste rozwiązanie, które jest bardzo kompaktowe. Nie powinno być uciążliwe podczas strzelania i można je wielokrotnie wykorzystywać. Jednak ze względu na swoją prostą konstrukcję ma ograniczone funkcje, a pianki, z których jest zrobione, z czasem ulegają zużyciu, co wpływa na jakość tłumienia.

 

Ochronniki słuchu dla dzieci

Odpowiednie zabezpieczenie słuchu dzieci to kwestia bardziej skomplikowana, ponieważ ich słuch jest lepszy i bardziej wrażliwy niż u dorosłych. Z wiekiem nasz słuch ulega pogorszeniu, co jest zjawiskiem naturalnym. Dźwięki, które dla nas mogą być głośne, dla dzieci mogą być prawdziwym hałasem. Dlatego szczególnie istotne jest właściwe zabezpieczenie słuchu u najmłodszych.

Warto podkreślić, że używanie ochronników słuchu przeznaczonych dla dorosłych na dzieciach nie ma sensu, jak wskazuje sama nazwa, są one przeznaczone dla osób dorosłych. Muszle mogą nie dopasować się odpowiednio do małych głów, co skutkuje przedostawaniem się dźwięków z zewnątrz do wrażliwych uszu. Istnieje także problem zbyt dużego pałąka, który może sprawić trudności, ponieważ ochronniki słuchu nie powinny być cały czas dociskane do głowy, zwłaszcza u dzieci.

Na szczęście producenci zdają sobie sprawę z potrzeby ochrony słuchu dzieci i dlatego opracowują modele specjalnie dedykowane najmłodszym, takie jak np. 3M PELTOR KID. Są one idealne np. na pokazy lotnicze lub na strzelnicy. Na strzelnicy można też zastosować pewne rozwiązanie, które polega na łączeniu pasywnych ochronników słuchu z dodatkowymi zatyczkami przeznaczonymi dla dzieci. Dzięki takiemu połączeniu mamy pewność, że uszy dzieci są odpowiednio chronione.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl